Hodowla

Hodowla

Hodowla jest rzeczą bardzo satysfakcjonującą i zajmującą. Rozmawiam o psach, rodowodach i różnych kombinacjach, czytam dane rasy i dane hodowlane i próbuję dowiedzieć się czegoś więcej.

Niestety to wcale nie ułatwia – wręcz przeciwnie. Im więcej wiesz, tym trudniej będzie wybrać psy hodowlane.

W przeszłości nieustannie szukałem nowych psów w Polsce – a na przestrzeni lat trafiło do nas kilka wspaniałych psów, które sprawiły nam ogromną radość w pracy.

Podczas naszych podróży, treningów i zawodów budujemy  solidną sieć kontaktów i poznajemy zarówno psy, jak i ludzi. Ułatwia nam to szukanie psów – a wielu naszych przyjaciół jest bardzo pomocnych.

Czy polskie psy nie są wystarczająco dobre? Kilkakrotnie zadawano mi  to pytanie. Myślę, że to niedorzeczne –w ogóle o nie to chodzi. Ponadto nie ma prawdziwie polskich labradorów.

Ważne jednak jest wprowadzenie psów, które mogą pomóc w zwiększeniu różnorodności genetycznej. Ważne jest również ustawienie psów w liniach, które postrzegamy lepiej. Praca hodowlana polega na poprawie i wzmocnieniu – i odważeniu się podążać własną drogą. Takie postępowanie ma również pozytywny wpływ na różnorodność genetyczną.

Aby hodować zdrowe psy, wszyscy chcemy, aby były przebadane genetycznie. Napisałem artykuł na ten temat, który można znaleźć w innej części tej strony.

HD, ED i OCD mogą być dziedziczone recesywnie i dlatego są trudności z naprawdę skutecznym odsiewem w pracy hodowlanej. Jedyne co możemy zrobić to używać zdrowych zwierząt hodowlanych i linii z dobrymi statystykami – ale nigdy kosztem zdolności do pracy.

Występują inne choroby, takie jak epilepsja, alergie, problemy skórne, choroby wątroby, choroby mięśni i wady serca. Czynnik dziedziczny istnieje i należy go wziąć pod uwagę. Możemy tylko próbować dowiedzieć się jak najwięcej o naszych własnych liniach i tym, czym są obciążone nasze psy. Wszystko to bierzemy pod uwagę.

Więcej o naszym etycznym zaangażowaniu w hodowlę przeczytasz w Kodeksie Etyki.

Wygląd?

Nie wystawiamy naszych psów, jedynie tyle by uzyskać uprawnienia. To moja decyzja, ponieważ labradory, które odnoszą sukcesy na wystawach, a tym samym są idealnymi labradorami dla sędziów wystawowych, w żaden sposób nie przypominają psa pracującego, klasycznego labradora.

Rasa jest całkowicie podzielona na typ wystawowy i pracujący, dla mnie jest to zrozumiałe i cieszy mnie to. Uznałbym to za osobistą porażkę, gdyby nasze psy zaczęły robić się duże, bez zwinności, niezdarne i niezgrabne. Nie mogły by wtedy pracować tak jak tego od nich oczekuję.

Wygląd jest dla mnie bardzo ważny!

Chcę pięknych labradorów, o przyjaznym wyglądzie i zdrowej, mocnej budowie.

Dlatego nie jest wcale prawdą, że hodowcy nastawieni na pracę całkowicie ignorują eksterier. Wygląd zewnętrzny jest absolutnie kluczowy dla naszych psów – ale nie jest to kwestia gustu. Staram się zachować typ psa o solidnej budowie i wyraźnym charakterze płciowym.

Labrador powinien być stworzeniem odważnym, stabilnym i przyjaznym dla otoczenia. Powinien być przyjazny dla ludzi i innych psów. Oczywiście także dla dzieci.

Labrador powinien być odważny i nie wykazywać cech stróżujących.

Oczywiście myślę, że jeśli chodzi o charakter nigdy nie można iść na kompromis. Strach, nieśmiałość, agresja nie są czymś, czego chcemy.  Zwierzę hodowlane powinno zawsze mieć zdrowy temperament – to podstawowy czynnik, który może wykluczyć psa z hodowli.

Praca

To jest to czym jest Labrador. Musi mieć wysokiej klasy właściwości, takie jak duża odwaga myśliwska, dobra zdolność markowania, doskonały nos, wysoka chęć do polowania, wysoka trenowalność, delikatny i pewny chwyt, chłodzenie między uszami, aby mogły wytrzymać cały dzień bez spalania niepotrzebnej energii. Powinny być ciche, szybkie (szybkość jest kluczowa) stylowe, ale przede wszystkim powinny posiadać  wszystkie te atrybuty. Naprawdę skuteczne retrievery!

Powinny wskakiwać w pokrzywy i jeżyny, pracować w zimnej wodzie i gęstych trzcinach.

Kto powiedział, że hodowanie psów myśliwskich jest łatwe?

Robię co w mojej mocy z nadzieją, że będzie dobrze.